O celkem deset nových dobrovolníků se od začátku června rozrostla karvinská dobrovolná veřejná služba, která pomáhá s úklidem města. Pomoc a finanční úspora je již ve městě znát.
Dobrovolná veřejná služba pomáhá městu čistit kontejnerová stanoviště mezi domy, veřejná prostranství včetně zastávek veřejné dopravy, anebo vstupy do parků. Dosud takových pracovníků v ulicích města pracovalo v šestihodinových směnách třikrát týdně 32, nyní se počet zvyšuje na 42.
„Služba už městu ušetřila okolo pěti miliónů korun – vyvezla totiž téměř 38 tun odpadů z černých skládek, za což by musela radnice zaplatit odborným firmám,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová.
Jedním z důvodů navýšení počtu pracovníků veřejné služby je podle mluvčí velký zájem u lidí z dlouhodobé evidence Úřadu práce.
„Karviná těmto pracovníkům poskytuje stravenky v hodnotě 100 Kč za každou odpracovanou směnu. Náklady na pomůcky pro pracovníky město také hradí, stejně tak máme na plný úvazek zaměstnance, který VS koordinuje, zadává lidem práci a kontroluje je. U lidí pro veřejnou službu nejsou až takové problémy s výběrem z řad nezaměstnaných a ti nejlepší jsou pak doporučováni technickým službám pro práci za minimální mzdu v rámci veřejně prospěšných prací,“ doplňuje mluvčí s tím, že v karvinské skupině veřejné služby je nejméně polovina lidí déle než 1 rok a jde o spolehlivé pracovníky.
Pod karvinskými městskými technickými službami funguje aktuálně skupina 110 veřejně prospěšných pracovníků, kteří se také podílejí na úklidu města – především nyní na jaře čistí denně chodníky a komunikace a starají se o okopy plevele a trávy kolem chodníků a cest.
„Několik jich pracuje také v našich základních školách – opět při úklidu a péči o okolí škol (sekání trávy, úklid okolí). Ředitel technických služeb Zbyněk Gajdacz má i jiné zkušenosti než město samotné: nemocnost a problémy s disciplínou a pracovní morálkou nejsou podle něj výjimečné. Od úřadu práce mají TS dnes tři koordinátory práce jednotlivých skupin VPP,“ pokračuje mluvčí.
Městská policie dostala od úřadu práce skupinu devíti (brzy jich ale bude 10) veřejně prospěšných pracovníků, kteří pracují v terénu jako asistenti strážníků a fungují především v problémových částech Karviné.
„Veřejně prospěšní pracovníci jsou stejně jako veřejná služba lidé z evidence úřadu práce, většinou dává úřad přednost lidem nad 50 let, pobírají minimální mzdu a pracují pro město v normálních osmihodinových úvazcích 5 dnů v týdnu až po dobu jednoho roku. Technické služby se snaží ty spolehlivé lidi z veřejně prospěšných prací udržet co nejdéle a dojednávají i výjimky, aby tomu tak bylo,“ uzavřela mluvčí.
Autor: Milan Haluška | Foto: Město Karviná | Vydáno: 2.6.2016