Od neděle 1. března platí nová vyhláška ministerstva životního prostředí zakazující sběrnám hotovostní platbu za přijatý kovový šrot. Karviná tento krok vítá, po státu však chce nový zákon, který by obcím pomohl výkup těchto surovin od fyzických osob zcela zakázat.
S revoluční vyhláškou zakazující výkup šrotu a papíru v komerčních sběrnách od fyzických osob přišel Bohumín, v září loňského roku ji schválila také Karviná, a to s účinností od 1. ledna letošního roku. Vedení obou měst se po pondělní schůzce shodlo, že své vyhlášky nezruší.
„My víme, že naše vyhlášky jsou kontroverzní, ale něco jsme udělat museli, protože dnes nemáme moc možností, jak problematické sběrny zavřít nebo jim stoprocentně zabránit v odběru kradených věcí,“ říká náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk.
Všech devět sběren na území Karviné prověří magistrát minimálně jednou ročně, strážníci přibližně pak dvakrát. Obě města se shodla také na tom, že kontroly zintenzivní a posvítí si také na platby.
Karvinský magistrát jen vloni udělil dvě pravomocné pokuty především za špatnou evidenci přijatého sběru nebo problematický výkup. Každého, kdo sběr přiveze, je totiž nutné evidovat a napsat, odkud jeho sběr pochází.
„Na jediný občanský průkaz bývá v evidenci třeba stokrát za rok napsáno – šrot ze sklepa, šrot ze zahrady. Známý je už taky případ našeho občana, který je závislý na dávkách, ale byl schopen za dva měsíce po sobě do jediné sběrny odvézt železo za téměř 150 tisíc korun,“ doplnila mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že v přepočtu na každého občana je ve městě odevzdáno cca 120 kg šrotu za rok.
Autor: Milan Haluška | Vydáno: 5.3.2015