Zachování pracovních míst a postupný útlum hornické činnosti. To jsou dva hlavní důvody, proč dalo město společnosti OKD zelenou v další těžbě, která se bude týkat Starého Města (s výjimkou průmyslové zóny Nové Pole). Dohodu s OKD až do roku 2023 schválili na svém úterním zasedání karvinští zastupitelé.
Společnost OKD plánuje otevřít nové poruby cca do 2 let a dohodu s městem potřebuje, aby mohla o rozšíření těžby vůbec zažádat.
„Náš cíl je jasný – chceme, aby OKD nadále zaměstnávala naše lidi a k tomu potřebuje dohodu s námi i na léta, kdy má platit nová studie vlivu rozšíření těžby v Dole Karviná na životní prostředí (nová EIA). Podporujeme reorganizaci i smysluplné a ekonomicky únosné zachování těžby na Karvinsku,“ vysvětluje primátor Tomáš Hanzel.
Podle primátora město dalo už dříve jasně a opakovaně najevo, že útlum těžební činnosti by měl být postupný, nikoli skokový. Nová dohoda tomu má pomoci. „Reorganizace OKD umožní postupný útlum těžby a přechod lidí na jinou práci. K tomu ale musí být co nejdříve nastartována efektivní spolupráce státu a kraje se všemi dotčenými subjekty a dalšími zaměstnavateli, zatím těch kroků především k zajištění nových pracovních příležitostí bylo učiněno minimum,“ říká.
Prodloužení dohody zohledňuje už schválenou studii vlivu těžby na životní prostředí (EIA) pro rozšíření těžby v Dole Karviná pod lokalitou Starého Města (jasně ohraničenou rezidenční částí), ale také pod městskými částmi Doly a Karviná – město (ty dvě ale nejsou obydlené).
„Tuto dohodu OKD potřebuje k tomu, aby vůbec mohla požádat stát o povolení rozšíření těžby v souladu s novou EIA,“ vysvětluje ekonomický náměstek primátora Jan Wolf s tím, že peníze od OKD Karviná používá především na spolufinancování investic a slouží tedy ku prospěchu celého města.
Kromě příspěvků z dohody město pobírá také zákonem stanovené daně z vytěženého nerostu, ty městu poukazuje stát dle odvodů z OKD, letos to bylo k 1.prosinci 16,5 miliónu korun, ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 to je cca o dva milióny méně. Dohodu o finančních kompenzacích nad rámec zákonných odvodů ovšem Karviná má až od roku 2010, dříve mělo město jen ony „povinné“ daňové příjmy.
Zástupci OKD na úterním zastupitelstvu potvrdili snahu těžit a také sdělili, že ve Starém Městě už má společnost vykoupeno 90 z celkem 97 nemovitostí, kterých by se měla těžba dotknout (výkupy jsou také podmínkou státu pro povolení nových porubů).
„Nová dohoda s OKD ovšem bude platná jen tehdy, pokud OKD dodrží všechny závazky vůči městu včetně těch letošních (u letošních je splatnost příspěvku do 15.12.). Samozřejmě je v dohodě zakotvena podmínka dodržení příslibu OKD, že u vykupovaných domů v karvinském Starém Městě uhradí také náklady na tzv. kotlíkovou dotaci, protože někteří obyvatelé městské části si díky dotaci kotle na tuhá paliva už vyměnili a nemuseli by při prodeji domu firmě dodržet předepsaný počet let udržitelnosti,“ ukončila mluvčí města Šárka Swiderová.
Dohoda s OKD k nahlédnutí zde.
Autor: Milan Haluška | Vydáno: 6.12.2016